top of page
liker_kresba.jpg

Legenda o tom, ako bol objavený tajný recept Dr.Kramera

Už od nepamäti sa šírili príbehy, ako sa v Trenčianskych Tepliciach diali zázraky. Ľudia prichádzali chorí a unavení a vracali sa plní elánu a chute do života. Veru, pripisovali sa dlhé roky tieto čarovné vlastnosti liečivej vode kúpeľov.

Až raz sa do kúpeľov vybral nešťastný šľachtic. Pri večernej prechádzke zazrel cez okno, ako sa v dome lekárnika Kramera deje čudesná alchýmia. Nuž zaklopal na dvere a vypýtal si liek pre svoje telo aj dušu. Doktor Kramer si šľachtica zrakom premeral a hneď vedel, ako prinavrátiť radosť do jeho života. Otvoril komoru a vytiahol z tajnej police hnedú lekárnickú fľaštičku s tmavým nápojom vo vnútri.  Prikázal mu nápoj ako digestív v malom poháriku každý deň po jedle užívať, i ku káve si ho za kalíšok dopriať. Neprešli ani tri dni a šľachtic sa prechádzal po kúpeľnej promenáde plný sily a zdravia ako nikdy predtým. V dobrej vôli veru vyzradil, odkiaľ sa berie táto zázračná sila.

Na druhý deň stáli pred domom lekárnika zástupy ľudí z celej krajiny a žiadali aspoň kvapku čarovného likéru. Doktor Kramer podaroval všetok likér, ktorý mal doma, no zo zástupu ľudí, akoby ani neubudlo. Nuž nahnevali sa, že zázračný likér nedostanú, vyhnali lekárnika z mesta a nikto ho viac nevidel.  O zázračnom likéri sa však v Trenčianskych Tepliciach ešte dlho hovorilo.

Až o mnoho-mnoho rokov neskôr, keď sme sa starý lekárnikov dom rozhodli prerobiť, našiel sa v komôrke tajný recept na teplický bylinný likér. My sme doň obilný spirit pridali a začali ho v Likérke vyrábať. Tak všetkým kúpeľným hosťom aj celej republike pohárik likéru naliať môžeme.

 

 

Pite s rozumom: www.pisrozumom.sk

Legenda je nadneseným glorifikovaným príbehom. Nezobrazuje skutočnosti, ktoré by nabádali k pitiu likéru pre zdravotné alebo liečivé účinky.

bottom of page